Podstawowe informacje o programie Erasmus+ KA1 „Mobilność kadry edukacji szkolnej”
Projekty realizowane w ramach akcji KA1 „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w obszarze edukacji szkolnej mają na celu poprawę jakości pracy placówki oświatowej osiąganą przez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe.
Pracownicy szkoły mają możliwość poznawania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania oraz zarządzania placówką oświatową co pozwoli na osiągnięcie głównego celu projektu jakim jest poprawa jakości pracy placówki w określonych przez nią obszarach wymagających zmian oraz pogłębienie współpracy międzynarodowej.
Kto może wnioskować?
Publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne (z wyłączeniem placówek, których organem prowadzącym jest osoba fizyczna)
Kto może uczestniczyć w projekcie?
Wszyscy pracownicy Placówki zatrudnieni na umowę o pracę czyli:
- Dyrekcja
- Nauczyciele języków obcych
- Nauczyciele pozostałych przedmiotów (np. matematyki, historii, nauczania początkowego itp.)
- Nauczyciele edukacji przedszkolnej
- Pedagodzy, logopedzi, psychologowie
- Pracownicy administracji
Kluczowym elementem wniosku będzie uzasadnienie wyboru kursów – muszą one służyć rozwojowi zarówno uczestników jak i całej placówki. Efekty szkoleń i kursów muszą być wykorzystane dla rozwoju całej instytucji i muszą być zgodne z planem jej rozwoju na najbliższe lata.
W jakich typach kursów zagranicznych można uczestniczyć:
- metodycznych
- metodyczno-językowych
- językowych
- specjalistycznych, np. wykorzystanie technologii w nauczaniu, skuteczna komunikacja, zarządzanie placówkami oświatowymi, współpraca międzynarodowa
Korzyści wynikające z wykorzystania środków unijnych
- Podnoszenie kompetencji własnych kadry – językowych, metodycznych, organizacyjnych
- Poszerzenie oferty edukacyjnej dla uczniów
- Poprawa atrakcyjności i renomy placówki
- Wymiana doświadczeń i nawiązanie międzynarodowych kontaktów
- Połączenie nauki z wypoczynkiem i zwiedzaniem Europy
Wysokość dofinansowania
W ramach programu Erasmus + wnioskuje się o grant, który przy odpowiednim wyborze kursu i rodzaju zakwaterowania, pokrywa wszystkie wydatki związane z wyjazdem zagranicznym. Poza tym Placówka otrzymuje dofinansowanie na realizację całego projektu do wykorzystania w kraju.
Kategorie i kwoty dofinansowania:
- koszty podróży – dojazd/przelot na kurs z miejsca zamieszkania uczestnika i z powrotem. Wysokość dofinansowania jest zależy od odległości jaką musi pokonać uczestnik czyli do jakiego kraju, miasta wyjeżdża wynosi od 180 do 1.100 EUR. Np. dla wyjazdów do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji i na Maltę będzie to kwota 275 EUR, dla wyjazdów do Niemiec i Austrii kwota 180-275 EUR, zaś dla wyjazdów do Hiszpanii kwota 275-360 EUR
- opłaty za kurs – koszty kursu, szkolenia – maksymalna kwota dofinansowania do kursu to 700 EUR na uczestnika projektu;
- utrzymania i zakwaterowania – dofinansowanie uzależnione jest od długości pobytu oraz od kraju w którym odbywa się kurs. Przykładowo na 2-tygodniowy pobyt jednego uczestnika w Irlandii, Wielkiej Brytanii: 1.638 EUR; we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Maltcie: 1.456 EUR
- organizacyjne – wszelkie koszty związane z realizacją projektu np. koszty przygotowania międzykulturowego, językowego, koszty związane z obsługą administracyjną, organizacją wyjazdów, ubezpieczeniem, zakupem niezbędnych materiałów itp. Kwota dofinansowania to 350 EUR na jednego uczestnika szkolenia.
Najbliższy termin składania wniosków: Pierwszy kwartał 2020